top of page

מה מביא אנשים לטיפול פסיכולוגי?

•    דיכאון


•    לחץ וחרדה


•    מצבי משבר


•    אובדן דמויות משמעותיות ואבל

 

•    בעיות ביחסים הבינאישיים, משפחתיים וחברתיים


•    קושי סביב קשרים זוגיים

 

•    פגיעה בדימוי העצמי ותחושת חוסר בטחון


•    גיבוש זהות אישית ומקצועית


•    שאלות לגבי נטיות וזהות מינית

 

•    קושי בהשגת מטרות


•    דפוסי התנהגות מכשילים

 

•    חוסר סיפוק בחיים


•    אובדנות

בתוך מירוץ החיים, עם משקל האחריות שהולך וגדל על הכתפיים, הצורך לקבל החלטות לגבי לימודים, קריירה, וזוגיות. הטיפול במשפחה, בילדים, בהורים שמתבגרים, יש נטייה לשכוח לטפל גם בעצמנו.

כדאי לעצור רגע ולחשוב, האם טוב לי? האם יש משהו שמטריד או מכביד ורוב היום מודחק הצידה לטובת החובות והמטלות האינסופיות? 

גם בתור אדם מבוגר, צריך לדעת להקדיש זמן לעצמנו. לכל אחד ואחת יש תקופות של משבר, של תסכול, תחושות של לחץ, חרדות או דיכאון.

לפעמים זה קורה בעקבות אירוע קשה כמו גילוי מחלה, אבל או אבדן של אדם קרוב, ולפעמים זה פשוט קורה, ולא צריך להסביר למה. 

טיפול זוגי ומשפחתי

מערכות היחסים בתוך המשפחה הן המרכזיות ביותר בחיינו ולעתים המורכבות שבהן. הקשר עם בני או בנות הזוג, ההורים, הילדים והאחים יכולים להיות קשרים מספקים ובונים. עם זאת הם עשויים להעלות תחושות של כעס, אכזבה, אשמה והאשמה שאנחנו אפילו לא יודעים שקיימים בנו.

בין בני המשפחה יכולות לעלות תחושות של צרכים שלא סופקו, של ציפיות בלתי אפשריות משאר בני הבית וגם מעצמנו, והתנגשויות בין רצונות ושאיפות של כל אחד ואחת.

בתוך כל זה נכנסות גם תקופות מאתגרות בבית, כאשר יש קשיים כלכליים, כשלבן משפחה יש צרכים מיוחדים ונדרש טיפול, גירושין, מעבר דירה, מחלה או מוות. 

מרחב של טיפול פסיכולוגי זוגי ומשפחתי מאפשר לפתח תקשורת לשפר את היחסים ולשנות דפוסים ותפקידים שהתקבעו בתוך המשפחה.

נפגעי ונפגעות תקיפה מינית

סביב הנושא של פגיעה מינית במבוגרים ובילדים יש שתיקה גדולה ונטייה לנסות ולהתמודד לבד עם הטראומה. פגיעה מינית עלולה לפגוע ביחס לגוף ולגרום לרגשות של כעס כלפיו, להוביל להפרעות אכילה או לגרום להתנהגות מסוכנת אחרת.

ההשלכות של פגיעה מינית אינן מסתכמות בפגיעה בגוף, ובזמן בו התרחשו הדברים. ההשלכות ממשיכות ומלוות את הנפגעים ומכאיבות הלאה ומשפיעות על כל תחומי החיים, על זוגיות, תפקוד מיני, והיכולת לתת אמון וליצור קשר. 

 

יש חשיבות גדולה לעצור ולהקדיש את המקום כדי לעבור תהליך טיפולי, החלמה והתמודדות עם מה שהיה, ועם מה שממשיך ומכאיב.

נשים

בתוך מעגלי החיים ישנם נושאים הייחודיים לנשים כמו זוגיות, קשיי פוריות, דיכאון לאחר לידה, לידה שקטה, מעבר מורכב לאימהות, ובהמשך הדרך, הסערה של גיל המעבר.

לסביבה וגם לנשים עצמן, ישנה נטייה להצניע ולהתעלם מכאב וקושי גם כאשר יש עומס רגשי רב. עומס שעלול להפריע בהתנהלות היום יומית, ואף יותר מזה, עלול להפריע להתפתח ולהתקדם בחיים, ולהרגיש סיפוק וגאווה על מי ומה שאת. 

הגיל השלישי- מהפנסיה ועד 120

יש מחשבה שעם התקדמות השנים, כבר אין מה לשנות ואין מה לעשות עם דברים שקורים וקרו, אלא רק להתבונן בהם מהצד. ההפך הוא הנכון. ברבות הימים, עולות התמודדויות חדשות ולא פשוטות כמו הגדרות מחדש של היחסים עם הילדים והנכדים, זוגיות, מפגש עם אבל ואבדן, שינויים פיזיים ועיסוק שעלול להיות כואב עם זיכרונות עבר. 

היציאה לפנסיה היא נושא בפני עצמו שמעלה שאלות וקשיים, המעבר מחיים עסוקים לצורך "להעסיק" את עצמנו, ועד שאלות של מה המשמעות שלי אחרי שעזבתי עבודה של עשרות שנים?

טיפול מותאם לקהילה הדתית והחרדית

אני מאמינה בשילוב של ארגז הכלים של התיאוריות הפסיכולוגיות השונות יחד עם הרגישות הנובעת מהיכרות אישית עם עולם ההלכה והיהדות.

בספרו של הרב סולובייצ'יק, "איש ההלכה" כותב הרב על קשייו של איש האמונה. מדבריו עולה כי חיים של תורה הם אכן מלאי עניין, סקרנות וריגוש רוחני, אינטלקטואלי ורגשי, אך יחד עם זאת, איש ההלכה לא חי חיים שלווים או מאוזנים יותר ממי שאינו "איש ההלכה". מבין השורות עולים כאב ובדידות וההבנה כי התורה לא מביאה לרוגע או לפתרון בעיות. לעיתים אף להיפך, התורה מעלה קשיים ובעיות בחיי האדם. אולי בדברים אלה ביקש הרב לבטל את התפיסה כי התורה פותרת את כל בעיותיו של האדם. 

מטרתו של טיפול פסיכולוגי היא להביא את המטופל לרווחה נפשית ואינטגרציה של מרכיבי החיים והאמונות הרלוונטיים לחיי המטופל.

bottom of page